Ana Sayfa Yerel Bölge Ulusal Dunya Politika Ekonomi Turizm Kültür-Sanat-Magazin Sağlık Spor
SKOOP Yeşil Sofralar Piri Reis’te
SKOOP Yeşil Sofralar Piri Reis’te
İzmir'de Eğitime Destek Kermesi
İzmir'de Eğitime Destek Kermesi
Can Yücel Kültür Sanat Festivali'nin  teması göç.
Can Yücel Kültür Sanat Festivali'nin teması göç.
Işıl Yücesoy yeni oyunu ile İzmir'de
Işıl Yücesoy yeni oyunu ile İzmir'de
Moskova'da Nazım Hikmet etkinliği yapılacak
Moskova'da Nazım Hikmet etkinliği yapılacak
HABERLER>SAĞLIK
19 Eylül 2021 Pazar - 10:19

Eğitim Başladı. İzmir Tabip Odası soruyor

Eğitim-Öğretim yılının başlaması ile birlikte İzmir Tabip Odası yazılı nir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi.

Eğitim Başladı. İzmir Tabip Odası soruyor

Ülkedeki siyasi iktidar pandemi yönetiminde sorumluluktan kaçarak eğitim kurumlarını kapalı tutmuş, süreçte Türkiye   okullarını en uzun süreli kapalı tutan ülkelerin başında gelmiştir. Bu durum virüsün yayılımından ziyade Türkiye’de eğitime ve eğitimciye verilen değer ve eğitim sisteminin durumundan kaynaklanmaktadır.Kapatılma süreçlerinde uygulamaya konulan online eğitimlerde başarı sağlanamamış, nitelikli, eşit ve ulaşılabilir bir eğitim gerçekleştirilememiştir. Bu süreçte var olan eşitsizlikler daha da artmıştır.   Eğitime ara verilmesi öğrenme olanaklarını daraltmakta, bilişsel gelişimi aksatmaktadır.  Ülke nüfusun yaklaşık %25 ini oluşturan nesillerin eğitim hakkı engellenmiştir. Bu anlamda okulların açılması ve örgün eğitimin devamı kararı esas olarak olumlu bir gelişmedir.

Dünya Sağlık Örgütü’ (DSÖ) ve daha birçok saygın kuruluş sayısız rapor ve açıklama ile okulların basit önlemlerle açılabileceğini belirtmişlerdir.  DSÖ Avrupa Bölgesi 2 Temmuz 2021’de UNICEF ve UNESCO ile birlikte bir üst düzey toplantı düzenleyerek güncellenmiş önerilerini yayınlamış ve 2021-2022’de okul kapanmalarının en aza indirilmesi için gerekli hazırlıkların yaz aylarında yapılmasını önermiştir. Pandemi devam ederken hiçbir sektör için sıfır risk yoktur, okullar da bundan muaf değildir. Okullarda COVID-19 vakalarına hazırlıklı olmak gereklidir.  Bu konuda meslek örgütümüz okulların açılmasında yapılması gereken hazırlıklar ve düzenlemeler konusunda kapsamlı bir raporu kamuoyu ile paylaşmıştır. Burada okul altyapısı ve derslik sayıları ve sınıf mevcutlarının azaltılmasına, aşılama hızından filyasyon çalışmalarına, bulaşları önleyecek taşıma koşullarının oluşturulmasından, maske, mesafe, hijyen koşullarına kadar birçok konuda öne çıkan hususlar belirtilmiştir. 

Türkiye’de okullar 6 Eylül 2021 tarihinde açıldı. Ancak eğitimde pandemi yönetimi konusunda paylaştığımız önerilerin çok dikkate alınmadığını ve uygulamada pek çok sorunun yaşanmakta olduğunu görmekteyiz. Buna göre: 

* Öğretmen ve eğitim personelinin aşılanmasında istenilen düzeylere ulaşılamazken, kronik hastalık dışında isteğe bağlı hale getirilen 12 yaş üstü covid-19 aşılamalarına okulların açılmasından sonra başlanmıştır. Halen çok küçük bir oranda aşılama gerçekleştirilebilmiştir. Aşılamanın eğitimin sürdürülmesinde en önemli koşullardan biri olduğu unutulmamalıdır. Bu konuda, okulların açılma öncesi dönem yeterince değerlendirilememiştir. Bu nedenle aşılamanın tamamlanması için daha fazla çaba gösterilmeli, aşısız yetişkinlerin toplum sağlığını riske atmasını sınırlayan uygulamalar artırılmalı ve 12 yaş üzerinin aşılanması teşvik edilmelidir.

* Okullar açılmadan önce yeterli hazırlıklar yapılabildi mi? Pandemi öncesi döneme göre sınıflarda bulunan öğrenci sayıları azaltılmadan, fiziki düzenlemeler, ders araları ve havalandırma koşulları düzenlenmeden, temizlik görevlisi sayıları artırılmadan, öğrenciler ve personel için kriterlere uygun maske dahi temin edilme

den okullar açıldı. TTB ısrarla sınıf kapasitelerinin 30 öğrencinin altına düşürülmesi hususunu vurgulamasına rağmen bu konuda etkin bir çalışma yapılmadığı görülmüştür. Hiçbir hazırlık yapmadan açılacakdıysa okullar neden aylarca kapalı tutuldu?  Yeni derslikler yapılmadı, yeni öğretmen atamaları gerçekleştirilmedi. Atanacağı söylenen öğretmen sayısı ülkemiz öğretmen açığını kapatmaktan çok uzaktadır.  Deprem geçiren İzmir’de hasar gören okulların öğrencileri yakındaki okullara yönlendirilerek sınıf mevcutlarının daha da artmasına yol açıldı. Depremin yarattığı olumsuzluklar için geçen bir yıllık süreçte eğitim ihtiyacı adına etkin bir çalışmanın sürdürülmediği anlaşılmaktadır. Çok kalabalık ve yeterli dersliği olmayan okullarda dahi okulun 7 gün açık tutulması ile %40 ek alan yaratılarak sınıf mevcutlarının düşürülmesi sağlanabilir. Pandemide yurt ve pansiyonda kalacak öğrenciler için ne gibi düzenlemeler getirildiği konusu da belirsizdir. 

* Eğitimin devamında Sağlık Bakanlığı tarafından önerilen PCR tarama testi ne ölçüde hayata geçebiliyor? İzmir Tabip Odası kurumların mevcut test talebini karşılamada zorlandıklarını, ek bir tarama yükünü kurumların kaldıramayacağını, bunun için yeni yatırımlara gereksinim olduğunu defalarca vurguladı.  PCR testine yönelik uygulama yalnızca kâğıt üzerinde kalmıştır. Tarama amaçlı “hızlı antijen testleri” konusunda bir çalışma yapıldı mı? Testlerin nerede, nasıl, hangi koşullarda yapılacağı ve takibinin nasıl olacağına dair belirsizlik devam etmektedir. Okul idareleri öğrenci ve velilerin HES kodu takibini yapmalıdır.

 * UNICEF’in önerdiği; veliler, öğrenciler ve öğretmenlerle bilgi paylaşım mekanizmaları oluşturuldu mu? Rehbere yazmakla her şeyin uygulanması beklenebilir mi? Öğrenci, veli, öğretmen bilgilendirme eğitimleri yapılmadan okullarda pandemi mücadelesini başarıya ulaşabilir mi?

Kaç sınıf kapatıldı?  Kaç öğrenci karantinaya ayrıldı? Karantina, izolasyon ve filyasyon süreçleri ne şekilde organize edildi? 

Filyasyon çalışmaları ne ölçüde etkin bir şekilde uygulanabiliyor? Yakın temaslı, temaslı, izlemlerinde cevap bekleyen sorunlar için etkin çözümler üretilemedikçe bu konudaki kaygılar artacaktır. Karantinaya ayrılan öğrencilerin kaç tanesi algoritmada belirtilen sözlü bilgilendirme için aranmıştır?  Rehberdeki algoritmalar neden uygulanmıyor? Etkin bir filyasyon yapılmadan okuldan alınan şube bilgisiyle yüksek riskli öğrenciler belirleniyor. 

Geçtiğimiz 2 haftada karantinaya ayrılan öğrenci sayısının fazlalığı konusunda ne gibi çalışmalar planlanıyor?

*Okullarda Millî Eğitim Bakanlığı algoritmasına göre aynı sınıfta iki öğrenci PCR pozitif olduğunda karantina uygulaması yapılması gerekiyor. Öğrenciler bazı dersleri farklı sınıflardan oluşan gruplarla alıyor. Velilerden gelen geri bildirimlerde sadece şube bazında karantina uygulandığı, aynı iki öğrenci ile farklı derslerde bir arada olan diğer şubelerdeki öğrencilere karantina uygulanmadığı belirtiliyor. TTB önerilerini paylaşırken farklı sınıflardaki öğrencilerin bazı dersler için birleştirilmemesine, sınıfların izole kalmasına bu nedenle özel vurgu yapmıştı.  Bu tür ortaya çıkabilen sorunlara çözüm getirilememesinden dolayı veliler oldukça kaygılıdır.

*Yakın temaslı öğrencilere test yapılıyor mu?
Ebeveyni PCR + olan öğrencilere test yapılmadığından bu öğrenciler temaslı görünüyor. Test yapılsa yakın ve ev içi temas nedeniyle pozitif çıkabilecek birden fazla öğrenci aynı sınıfta olma olasılığına rağmen, her şey yolunda gibi süreç devam ediyor.  Aktif bir yönetim için temaslılara test yapılması zorunludur. 

*1 Eylül 2021 tarihli rehberdeki varyant suşlar ile ilgili değişikliğin etkin biçimde uygulanacağı bir varyant analizi ülkede yeterli düzeyde yapılabiliyor mu? Görülen varyantlara göre özel önlemler planlanıyor mu? 

Yetkililerden, bütün bu vurguladığımız konular ve sorularımızla ilgili kamuoyunun tatmin edici bir şekilde aydınlatılmasını bekliyoruz.

İZMİR TABİP ODASI YÖNETİM KURULU

Etiketler:
 
CHP’li ilçe belediye başkanları Foça’da toplandı
 
Karaburun ve Mordoğan’da 99 yıldır aynı coşku!
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Türk kahvesi her derde deva
Türk kahvesinin kanser savaşçısı ve kalp dostu olduğunu belirten Beslenme ...
Pandemi ile mücadelede yeni dönem başlıyor!
Yarın itibariyle salgınla mücadelede yeni bir döneme geçiliyor. Aşısız ...
AB’den flaş Türkiye kararı!
Avrupa Birliği (AB), aralarında Türkiye'nin de yer aldığı 3 ülkenin yeni ...
 
Sağlık çalışanlarına şiddet olarak dönüyor
İzmir Tnip Odası yaptığı açıklamada, "Aşılamada yaşanan sıkıntılar sağlık ...
Tabip Odası’ndan yaptırım çağrısı
İzmir Tabip Odası Başkanı Dr. Lütfi Çamlı, "2 Temmuz'da 4 bin 800 olan ...
Bakan Koca’dan kısıtlama sinyali
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, artan vaka sayılarına karşı sosyal medya ...
 
Her geçen gün yükseliyor
Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı 24 Temmuz 2021 Cumartesi gününün corona ...
4. Dalga Sonbaharı beklemeyecek!
Aşılama hızının vaka sayılarına oranla yavaş kaldığı, maske ve mesafenin ...
Çeşme’de Covid denetimleri sıklaştı
İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger’in, “Çeşme’de vaka sayıları artmaya başladı” ...
 
YAZARLAR
İbrahim Aktaş
İbrahim Aktaş
Süveyda-Atilla Köprülüoğlu
Okan Yüksel
Okan Yüksel
UNUTAMAM SENİ GODE
Sedat Kaya
Sedat Kaya
BEYAZ BUFALONUN GELİŞİ...
Atilla Köprülüoğlu
Atilla Köprülüoğlu
İYİ Kİ DOĞDUN COMMANDANTE...
Nüvit Tokdemir
Nüvit Tokdemir
"Bitti" sanmayın; gelecek!
Esat Erçetingöz
Esat Erçetingöz
Tarihi Şükran Otel artık yok!
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV
Ana Sayfa Yerel Bölge Ulusal Dunya Politika Ekonomi Turizm Kültür-Sanat-Magazin Sağlık Spor
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri