Ana Sayfa Yerel Bölge Ulusal Dunya Politika Ekonomi Turizm Kültür-Sanat-Magazin Sağlık Spor
Uydu kiraları Türk Lirası olarak alınsın
Uydu kiraları Türk Lirası olarak alınsın
Kadınların vazgeçilmezi Nergiz Takı Aksesuar
Kadınların vazgeçilmezi Nergiz Takı Aksesuar
ALTINORDU 98 YAŞINDA
ALTINORDU 98 YAŞINDA
Bartholomeos koronavirüse yakalandı
Bartholomeos koronavirüse yakalandı
BEKİR COŞKUN KÜTÜPHANESİ KİTAPSEVERLERİ BEKLİYOR
BEKİR COŞKUN KÜTÜPHANESİ KİTAPSEVERLERİ BEKLİYOR
HABERLER>TURİZM
25 Ekim 2021 Pazartesi - 17:29

"ÇEŞME PROJESİ İZMİR’İN KANAL İSTANBUL’UDUR…"

Çeşme Adliyesi önünde 27 Ekim’de yapılacak olan Çeşme Projesi davasının bilirkişi incelemesine çağrıda bulunan meslek odaları, sivil toplum kuruluşları ve çevre örgütleri İzmirlilere ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'e, katılım çağrısında bulundu.

 ÇEŞME PROJESİ İZMİR’İN KANAL İSTANBUL’UDUR…

Cumhurbaşkanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 12 Ocak 2020 tarihinde yayınlanan İzmir Çeşme Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi’nin sınırlarının yeniden belirlenmesi kararının iptali için açılan davanın bilirkişi incelemesi 27 Ekim Çarşamba günü yapılacak.

Bilirkişi incelemesi öncesinde dava açan TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu, İzmir Tabip Odası, İzmir Barosu, EGEÇEP ve çevre hakları savunucuları basın toplantısı düzenleyerek İzmirlilere bilirkişi inceleme keşif duruşmasına katılım çağrısında bulundular.

İzmir Mimarlık Merkezi’ndeki basın toplantısında metni kurumlar adına İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı okudu.

Basın metni şu şekilde:

“Ülkemizde çılgın projeler ile yaşam alanlarımız yağmalanmakta, turizm, kalkınma ve istihdam vaatleri ve rant politikalarını gizleyen algı yönetimi ile oluşan çevresel tahribat ve toplumsal adaletsizlik saklanmaya çalışılmaktadır.

Ülkemizde son 20 yıldır sürdürülebilir ekonomik bir model yerine uygulanan ranta dayalı ekonomi politikalarına bağlı olarak yapılan mevzuat ve plan değişiklikleri, ayrıcalıklı imar hakları düzenlemeleri, sit alanlarında yapılan değişiklikler ile korunması gereken alanların kullanım amaçları değiştirilmiş; kentlerimiz, tarım alanlarımız, kıyılarımız, ormanlarımız, derelerimiz, doğal karakteri korunması gereken alanlarımız inşaat,turizm, sanayi, madencilik ve enerji sektörlerinin baskısı altında plansız yapılaşma ve talana maruz bırakılmıştır.

Özellikle İstanbul, Ankara gibi büyükşehirlerimizde uygulanan kontrolsüz yapılaşma ve talan süreçleri bu kentleri yaşanmaz hale getirmiş, görece olarak daha korunaklı ve yaşam kalitesi yüksek  kalan İzmir’e olan göç, konut-arazi talebini de arttırmıştır.

12. Şubat.2020 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan  Cumhurbaşkanı kararnamesiyle “Çeşme Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi” ilan edilen ve Yarımadanın yaklaşık % 55’ini kapsayan alan; ekolojik ve doğal yapısı itibari ile korunması gereken özel bir alan statüsündedir. İzmir’in en önemli ekolojik yutak alanlarından biri olan Yarımada, ekosistem bütünü içinde benzersiz ve hassas yapısı ile iklim değişikliği sürecinde de İzmir için büyük bir şans olma özelliği taşımaktadır.

 İzmir halkının nefes alma alanı olan İzmir Yarımada Bölgesi de bu süreçlerden ve soylulaştırma politikalarından etkilenmiş ve son yılların cazibe merkezi olarak, yaşadığımız olumsuz kentleşme süreçlerinin sonuçlarını, yaşamaya başlamıştır. Bu sonuçların başında ise bölgedeki yapılaşma baskısı ve bu sürecin getirdiği çevresel yüklerin halihazırda, bölgenin ekolojik yapısındaki dengeyi bozucu etkiler yaratıyor olmasıdır. Buna ek olarak, içerisinde bulunduğumuz pandemi sürecinde, nüfusu ve yoğunluğu giderek artan bölgede, yürütülen plan ve proje çalışmaları bu sonuçları daha görünür hale getirmiştir.

Çeşme Turizm Planı olarak sunulan proje bilimsel dayanaktan yoksun, kamu ve doğa yararına aykırıdır. Kamu kullanımına açık ve devlete ait olan kıyıların, hatta tapuda kaydı olmayan deniz alanlarının turizm amaçlı bölge ilan edilmesi ve hatta özel kullanıma tahsis edilmesi; başta Anayasa olmak üzere mevzuata aykırı olduğu gibi, bu kamusal alanların, gerçekte sahibi ve hak alacaklısı, İzmir halkı tarafından kullanılamaması sonucunu da doğuracaktır. Kalkınma ve turizmin gelişmesi adı altında bize sunulan proje, İzmir halkını yoksullaştıracak, nefes alma alanlarını elinden alacak, iklim krizinin sebep olduğu doğal süreçlerin olumsuz sonuçlarının artarak hızlanmasını sağlayacak ve sermaye sahiplerinin elinde köleleştirecektir. Bu sadece bir doğa yıkımı değil aynı zamanda kentimizin ve tüm ülkenin doğal zenginliklerini bir avuç sermaye sahibine kurban eden; sosyal adalet, çevresel adalet gibi temel yaşam ilkelerine aykırı planı, bir turizm planı olarak, kamunun alanlarını ve kaynaklarını kısa vadeli rant politikalarının hizmetine sunmaktır.

Bugüne gelindiğinde ülkemizin her köşesinde yürütülen ekolojik talan projelerinin en büyüklerinden birisi ne yazık ki Çeşme Projesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Çeşme Projesi İzmir’in KANAL İSTANBUL’UDUR…

Kamunun malı, kamu için, kamu yararı için, kamu için kullanılmalıdır.

Aksi düşünce ve tasarruf için yapılan her türlü plana projeye karşı çıkmak, kamunun malını, kamu adına korumak her yurttaşın, her kurumun görevidir.

Çeşme Turizmini Koruma ve Geliştirme Kararı’nın iptali talebiyle meslek odaları, sivil toplum örgütleri ve vatandaşlar ile açtığımız ortak davamızda, Danıştay Altıncı Dairesi’nce, 27 Ekim Çarşamba günü saat 11.00 de Çeşme Adliyesi önünden başlamak suretiyle keşif ve bilirkişi incelemesi yapılacaktır.

İzmir İçin, Yaşam Hakkımız, Geleceğimiz, Yaşam Alanlarımız için, Çeşme Projesine DUR DİYECEĞİZ..

Başta Kenti Korumakla sorumlu olduğunu ve bu mücadeleye devam edeceğini belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç SOYER olmak üzere, kentin tüm yöneticileri, başkanlarını, milletvekillerini, İZMİR HALKINI, YARIMADA’YA SAHİP ÇIKMAYA, MÜCADELEMİZE ORTAK OLMAYA, 27 EKİM SAAT 11.00 DE ÇEŞME ADLİYESİ ÖNÜNDE TOPLANMAYA DAVET EDİYORUZ.

İZMİR BAROSU

İZMİR TABİP ODASI

TMMOB İZMİR İL KOORDİNASYON KURULU

EGEÇEP”

Etiketler:
 
''Oyunuza değil sorunlarınıza talibiz''
 
Çeşme’de Cumhuriyet heyecanı!
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Ekrem Oran'a 'Vatan Haini' göndermesi!
Yarımada Talanını Durdur Koordinasyonu tarafından yargıya taşınan ve bilirkişi ...
Çeşme Turizm Fakültesinde akademik yıl coşkusu
Ege Üniversitesi Çeşme Turizm Fakültesi 2021-2022 Eğitim –Öğretim Yılı ...
''Türkiye güçlü bir şekilde dönecek''
Küresel kruvaziyer turizminin en büyük buluşması olan ABD Miami'deki Seatrade ...
 
Yunanistan turistik gemi seferlerini başlatıyor
Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), Yunanistan makamlarının daha önce ...
2022'de Limanlarda daha fazla yolcu Gemisi göreceğiz''
İMEAK Deniz Ticaret Odası, dünyanın en önemli kruvaziyer sektörü buluşması ...
Yunanistan, 17 ay sonra Türkiye'yle sınırları açıyor
Aşı sertifikası olan ya da PCR negatif test gösteren Türk vatandaşları Yunanistan'a girebilecek.
 
Urla’nın tarihi bu otelde hayat buldu
Adını Urla’ya isminin verildiği tarihten alan Urla 1867 Otel kısa zamanda ...
Boyalık Beach Otel’in 8. yıl gururu
Çeşme’nin en önemli turizm tesislerinden biri olarak Türk turizmine hizmet ...
Jandarma Atlı Birlikleri Çeşme’de!
Türkiye'nin gözde tatil merkezlerinden olan Çeşme sahillerinde, jandarma ...
 
YAZARLAR
Okan Yüksel
Okan Yüksel
KORKUSUZ YAŞAMAK
İbrahim Aktaş
İbrahim Aktaş
Yine!
Sedat Kaya
Sedat Kaya
ZEUS'UN ÇİÇEKLERİ
Ömer Önal
Ömer Önal
YILLAR ÖTESİNE YOLCULUK!
Atilla Köprülüoğlu
Atilla Köprülüoğlu
HRANT DİNK
Selma Artar
Selma Artar
CEMAAT VE TARİKATLAR
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV
Ana Sayfa Yerel Bölge Ulusal Dunya Politika Ekonomi Turizm Kültür-Sanat-Magazin Sağlık Spor
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri