Ana Sayfa Yerel Bölge Ulusal Dunya Politika Ekonomi Turizm Kültür-Sanat Sağlık Spor
'Siyaset makam için değil ülke için yapılır'
"Siyaset makam için değil ülke için yapılır"
Soyer, İzmir’de uygulayacağı bisiklet vizyonunu açıkladı
Soyer, İzmir’de uygulayacağı bisiklet vizyonunu açıkladı
En lezzetli fuar
En lezzetli fuar
2019'da Turizmci Gülecek
2019'da Turizmci Gülecek
CHP'li Serter’den İzmir metrosuna kaynak eleştirisi
CHP'li Serter’den İzmir metrosuna kaynak eleştirisi
HABERLER>YEREL
11 Ekim 2017 Çarşamba - 13:01

Dalgıç, "Çeşme, kıskanılacak güzellikte"

Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, Çeşme yarımadasının iyi değerlendirilmesi gerekiğini vurgulayarak, "Bizim kızımız güzel. Çeşme güzel. Kıskanılacak güzellikte" dedi.

Dalgıç,  Çeşme, kıskanılacak güzellikte

Çeşme Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) ve Çeşme Esnaf ve Sanatkarlar Odası'nın çağrısı ile yapılan toplantıda, 2017 yaz sezonu değerlendirilerek, sezon boyunca dile getirilen, pahalılık, su ve elektrik sıkıntısı gibi sorunlar tartışıldı.

Çakabey Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen toplantıya, Çeşme Kaymakamı Hacı Mehmet Kara, Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, İlçe Emniyet Müdürü Hüseyin Yılmazer, ÇEŞTOB Başkanı Veysi Öncel, Çeşme Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Osman Köfüncü katılarak, otelciler ve turizm esnafının sorularını yanıtladılar. 

Toplantının açılışında bir konuşma yapan ÇEŞTOB Başkanı Veysi Öncel, Türkiye turizminde önemli bir yere sahip olan Çeşme'nin yaz sezonunun değerlendirileceği ve sıkıntıların tartışılacağı bir toplantıya, Çeşme'deki otelcilerin ve turizm esnafının az sayıda katılım göstermesinden duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Öncel, sezon boyunca, "Çok sorunlar, çok problemler var, bunları konuşalım" diyen kişilerin bu toplantıya gelmediklerini belirterek, "Ne yazık ki çok az arkadaşımız burada. Gelenlere çok teşekkür ederim. Bu bir dertleşme toplantısı. Gelecek sezon için neler yapabiliriz, onu konuşmamız gerekir. Yaz sezonunda en çok Alaçatı'nın pahalılığından bahsedildi. Çeşme aleyhinde basında çok yayın yapanlar da oldu. Bütün bunları konuşmamız gerek" diyerek toplantının çerçevesini çizdi.  

"Büyük bir sorun olmadan sezonu bitirdik"

Toplantıda bir konuşma yapan Çeşme Kaymakamı Hacı Mehmet Kara, Çeşme'nin her mevsiminin ayrı bir güzellikte olduğunu vurgulayarak, "Çeşme'de 40 bin nüfusa hizmet edecek kadromuz varken yazın nüfus 500-600 binlere çıkıyor. Ancak tüm kadromuzun özveriyle çalışmasıyla büyük bir sorun çıkmadan yaz sezonu sona erdi. Yüzlerce restoranımız var, çok şükür en ufak bir gıda zehirlenmesi yaşanmadı. Birçok eğlence mekanımız var, çoğu da içkili. Hiçbir silah patlamadan kalabalık yaz sezonunu atlattık. Bu konuda çaba gösteren emniyetimiz, jandarmamız, denizden destek veren Sahil Güvenlik personelimize içten teşekkürlerimi sunuyorum. Yaz sezonu boyunca denetlenmeyen kuruluş kalmadı. Yoğun bir denetleme yapıldı. Olaysız, kazasız, mutlu bir şekilde yaz sezonunu bitirdik. Mahalle muhtarlarımızla sık sık toplanıyoruz. Onlardan dinlediğimiz şikayetlerle sizlerinki aynı. En çok da elektrik şikayeti geliyordu. 40 yıllık elektrik hatları, eskimiş trafolar aşama aşama yenileniyor. Artık eskisi gibi elektrik kesintileri olmuyor.  Daha turizm rakamları açıklanmadı, ama otelcilerle de zaman zaman konuştuk, doluluk yüzde 40 seviyelerinde iken Ramazan Bayramı sonrası doluluk yüzde 100'e ulaştı. Marinalarımız, yatların bağlandığı yer iken, aynı zamanda lüks mekanların da olduğu eğlence mekanlarıyla Türkiye'nin ve dünyanın tanıdığı yerler oldu. Çeşme, emlak konusunda, gerek kiralama gerekse satın almada Türkiye'de ilk sıralarda. Ayrıca Çeşme, Milli Emlak'a ecrimisil yoluyla Türkiye bütçesine katkı sunuyor. Kış sezonunun da etkinliklerle, çeşitli kurumların toplantı ve konferanslarıyla hareketli geçmesini umuyorum" diye konuştu. 

"Turizm planları Nisan ayına yetişecek"

Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç da yaptığı konuşmada, Çeşme'deki planlar ile ilgili bilgi vererek, "Altınkum planlarıyla ilgili Bakanlığın yetkisindeki alan, belediyeye geçti. Bu konuda çalışmaya başladık. Yılbaşına kadar bu çalışmayı toparlamaya çalışacağız. Ayrıca Residere'nin batı kısmındaki 130 hektarlık alanda turizm planı çalışması var. O planların 25 binlikleri onaylanmıştı. SİT irdeleme çalışması 2 yıldır devam ediyordu. Bu süreç de bitti. Şu anda Turizm Bakanlığı'ndaki 5 binlik ve binlik planlar da büyük bir aksilik olmazsa Cuma günü onaylanmış olacak. Paşa Limanı dediğimiz Şifne bölgesinde Yat Limanı planlarının deniz içi bölümü onaylandı. O bölgede bizim de bir üniversiteyle birlikte kampüs çalışmamız var. Biz, önümüzdeki Nisan ayına kadar, bu turizmle ilgili planları yetiştirerek, yatırımcının önüne sunmak istiyoruz. Planlarda SİT kararlarından dolayı revizyon yapılıyor" diye anlattı.

"Çeşme'nin pahalı olduğuna inanmıyorum"

Yaz sezonunda basında sık sık dile getirilen pahalılık sorunu hakkındaki görüşlerini de dile getiren Başkan Dalgıç, "Bu yeni değil. 3-5 senedir Çeşme'nin pahalı olduğu söyleniyor. Ben burada yaşayan bir vatandaşım. Her kesime hitap edecek yerlerin olduğunu ifade etmek istiyorum. Serbest piyasa ekonomisi çerçevesinde, deklere ettiği fiyatların etiketi asılmışsa, hiçbir kurumun yapabileceği bir şey yok. Bu bir arz talep dengesidir. Herkes bir restorana gittiğinde, fiyat tarifesine, menüye bakıyordur. Çeşme yarımadası çok büyük bir alan değil. Buradaki işletmelerin büyük bölümünü hepimiz biliriz. İşletmelerin fiyat analizlerini de yapabilecek durumdayız. Bir işletmenin fiyatı yüksek geldiyse, ikinci defa gitmeyiz. Çeşme'nin pahalı olduğuna inanmıyorum. Bizim kızımıza sahip çıkacağız. Çeşme yarımadası, hepimizin ekmek yediği, ailelerimizle birlikte içinde yaşadığımız bir alan. Bu yaşadığımız bölgeye sahip çıkmak zorunluluğumuz var. Çeşme'de pahalı olan yer yok mu? Var. Bazı yerler var ki fiyatlar çok yüksek. Ben de gidemiyorum. Ama çeşitlilik gerekli mi? Evet, gerekli. Çeşme'de bir yerde denize bedava girerken, bir yerde  çok yüksek fiyata girilebiliyor. Konaklama tesislerimizin de her biri ayrı fiyat kategorisi içinde hizmet veriyor. Restoranlarımıza gelince, balığın en iyisini yemenin, en iyi yerde yemek yemenin de bir bedeli var tabi.  Pazarlara gelince, orada da arz talep dengesi söz konusu. Piyasa dengesi içerisinde belediyenin yapabileceği bir şey yok" diye konuştu. 

"Bizim kızımız güzel"

Çeşme Belediyesi olarak, 9 Durak 9  Deneyim projesi ile, yaz ayları hariç, Nisan ayının başından Kasım ayının ortalarına kadar etkinlikler yaptıklarını hatırlatarak, "Şu anda bu etkinlikler binlerce insanı getiren etkinlikler değil. Alaçatı Ot Festivali'ne başladığımızda, ilk etkinliği cami meydanında 250 kişi ile yaptık. Bugün 250 bin kişiye çıktı. Bunlar emekle oluyor. Ilıca'da, Reisdere'de, Germiyan'da, Ildır'da, Dalyan'da, Çeşme merkezinde Kasım ayının ilk haftasında yapacağımız, bize gelen verilere göre 2 bin katılımcının olacağı Granfondo bisiklet yarışıyla, dolu dolu etkinlikler yapıyoruz. Ama kısa zaman içinde bu etkinliklerin binlere, onbinlere, yüzbinlere ulaşması çok kolay değil. Zaman içinde bu da olacaktır. Yaşadığımız bölgeyi iyi değerlendirmek gerekir. Bizim kızımız güzel. Çeşme güzel. Kıskanılacak güzellikte. 7-8 boyunca, 3 bin civarında haberle basında yer alan Çeşme, basın parametrelerine göre, reklam değerinin 40-50 milyon liraya denk gelen bir yapıda haber oluyorsa, kızımız gerçekten güzel demektir" dedi. 

"Esnafımız etkinliklere sahip çıkmalı"

Esnafında Çeşme'ye ve etkinliklere sahip çıkması gerektiğini vurgulayan Başkan Dalgıç. "Kilise'de Klasik Müzik Akademisi Festivali düzenliyoruz. 700-800 kişilik kitle izliyor. Kilise'nin yakınındaki esnafımız, 'burada ne oluyor' diye soruyorsa, esnafımızda bir sıkıntı var demektir. O etkinliği izlemeye gelenler, o esnaflardan alış veriş de yapıyor. Önümüzdeki hafta, Dalyan'da Aşk Festivali var. Ne yazık ki, Dalyan'da 5-6 esnaf bu etkinlikle ilgili. Birçok esnaf, 'Gelsinler balığını yesinler' diyor. Etkinliğe gelen, eşini ya da sevgilisini almış, Dalyan'a gelmiş. Bir kahve içecek. Balık yemek zorunda mı?  Festival süresince esnafımız bir hizmet türü geliştirmeli. Hiçbir şey yapamıyorsa, 5-10 tane balon ya da çiçek assın. Birkaç karanfil alarak, işletmesine gelen konuklarına verse bu bile önemli.  'Ben' dışında 'Biz' kavramını geliştirmek zorundayız" şeklinde konuştu. 

Esnafa eleştiri

Çeşme Belediyesi olarak yaz sezonunda verdikleri hizmetin büyüklüğünü de ifade eden Başkan Dalgıç, "İzmir'de gün içinde 3,5 milyon ton çöp toplanıyor. Çeşme'de 420 bin ton toplanıyor. Her şey Belediye'den bekleniyor. Bizim de işletmelerimiz var. Benim kardeşlerim her sabah dükkanlarının önünü temizliyorlar. 80 yaşındaki anneme de Belediye olarak plaket hazırladım, alıyor süpürgesini, her sabah evin önünü temizliyor. Benim esnafım, dükkanının önünü süpürmüyor. Dükkanının içinde süpürdüğünü sokağa atıyor. İnkılap Caddesi'nden geçiyorum, esnafım dükkanının önüne sandalyesini atmış, ayaklarını dükkanının kapısına doğru dikiyor. 'Hayırlı işler, ben senin dükkanına girmem' diyorum. Esnaflığın bazı kuralları var. Müşteri kapıda karşılanır. Biz öyle öğrendik. Önce esnaf olarak kendimize çeki düzen vermek zorundayız" diyerek eleştirisini ifade etti. 

"Emniyet olarak iyi bir sınav verdiğimizi düşünüyorum"

İlçe Emniyet Müdürü Hüseyin Yılmazer de yaptığı açıklamada, yaz sezonu öncesinde Çeşme'de yapılan asayiş toplantısında, İlçe Emniyet Müdürlüğü kadrosu kadar İzmir'den kadro istenmesine karar verildiğini ve 180 takviye personel getirildiğini vurgulayarak, "Takviye kadro içinde, trafik, asayiş, narkotik, mali polisler yer aldı. Eylül ayının 6'sına kadar takviye personelle birlikte çalıştık. Takviye kadroyla çalışmanın çok olumlu sonuçlarını aldık. Uyuşturucu ve aranan şahıslar konusunda yaptığımız uygulamalarda çok olumlu sonuç alındı. Bu da hem bize, hem turizmcilere, hem de ilçenin geneline olumlu olarak yansıdı. Önümüzdeki yaz da aynı uygulamaları yapacağız. Yaz sezonunda ciddi hiçbir olay olmadı. Emniyet olarak iyi bir sınav verdiğimizi düşünüyorum" şeklinde konuştu.

"Kurban Bayramı tatilinde Çeşme'ye 482 bin araç girdi"

Çeşme'de 9 günlük kurban bayramı tatilinde yoğun bir hareketlilik yaşandığına da dikkat çeken İlçe Emniyet Müdürü Yılmazer, "Arife gününden tatilin son gününün akşamına kadar, Alaçatı ve Çeşme gişelerinden 482 bin araç giriş yaptı. Bu sayıya eski İzmir yolundan yapılan girişler dahil değil. Demek ki, ortalama olarak 1 milyon 600 bin kişi, 9 günde Çeşme'ye giriş çıkış yapmış. Hem emniyet, hem de belediye olarak, hiçbir sıkıntı, kaza bela olmadan bir bayram sürecini atlattık. İyi bir sınav verdiğimizi düşünüyorum. Yaz sezonunda 24 saat kesintisiz yaptığımız yol uygulamalarında, 350 aranan şahsı yakaladık. Daha fazla detaylara giremiyorum. Uygulamaların sonucunu İl Emniyet Müdürümüz ve Valimiz, sanıyorum ki kamuoyuyla paylaşacaklardır. Mekanlarda o kadar sık kontroller yaptık ki, bazen haftada üç defa aynı mekanda kontrol gerçekleştirdik. Sevindirici olan şu ki, diğer turistik yerlerle karşılaştıracak olursak, ilçe olarak çok çok iyi durumdayız. Bu da alına tedbirlerin ve insanların duyarlılığının bir sonucu diye düşünüyorum" diye konuştu. 

"Mobese, ilçenin yüzde 20'sinde var"

Mobese sisteminin Çeşme'nin yüzde 20'sinde olduğunu açıklayan Emniyet Müdürü Yılmazer, "Mobese sistemi, polisin eli ayağı. Her türlü hava şartlarında, 24 saat görüntü veriyor. Ne yazık ki, Çeşme'nin yüzde 20'sinde var. O da sağlıklı çalışmıyor. İlçemize her biri 15 kameralı mobese sistemini kurarsak, ilçenin her yerindeki olumsuzlukları görme imkanına kavuşacağız" diyerek sözlerini tamamladı.

"Fiyatı menüde görüyorsanız, niye şikayet ediyorsunuz?"

Toplantıda söz alan Çeşme Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Osman Köfüncü, bütün yaz tatilini Çeşme'de geçiren sanatçıların, tatil bitince giderken magazinsel demeç verdiklerini belirterek, "'Alaçatı'da veya Çeşme'de, attığım adımda para veriyorum, bana suyu 6 liraya sattılar' dediler. Ben de bana soru soran gazeteciye, bana suyun 6 liraya satıldığına dair bana fiş getirdiklerinde, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı'ndan ayrılacağımı ifade ettim. Sokak dedikodularıyla hareket edecek durumumuz yok. Her sene turizm değerlendirme toplantısı yapıyoruz. Ben, 1800 esnafımdan 18 tanesinin burada olmamasından yakınıyorum. Sokak dedikodularıyla hareket edilmemeli. Konuşulacak yer burası. Çeşme pahalı diyorlar. Fiyat tarifesi olmayan yere girmeyin. Lütfen bize, zabıtaya şikayet edin. Ama herhangi bir Beach Club'a gittiniz, 230 liraya satılan istakozlu hamburgerin fiyatını menüde gördüyseniz, neden şikayet ediyorsunuz?  Bir demecimde balık fiyatlarını verdim. Ben Çeşme'nin yerlisiyim, ama Temmuz ayında Barbun balığı yiyemiyorum. Şimdi sardalye zamanı, sardalye yiyorum. Ama aynı pazardan, aynı domatesi hepimiz aynı paraya alıyoruz. Sizlerden ricam, vergisini verenden alış veriş yapın. Bir de günü birlik tesisler sorunu var. Kayıt dışı çalışıyorlar. Konaklama tesisleri kimlik bildirimi yapıyorlar. Kayıt dışı günü birlik tesisler, kimlik bildirimi yapmadıkları için güvenlik sorunu da ortaya çıkıyor" diye dikkat çekti. 

"Termal projemiz, Çeşme'nin kaderini değiştirecek" 

ÇEŞTOB Başkanı Veysi Öncel, toplantının kapanış konuşmasında, Çeşme olarak turizm fuarlarına Çeşme Belediyesi'nin desteğiyle katıldıklarını belirterek, "Çeşme'nin tanıtımı çok önemli. Çeşme'nin marka olması için bu çalışmaların çok büyük önemi var. Öte yandan, Çeşme Belediyesi'nin, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, ÇEŞTOB ve Çeşme Esnaf ve Sanatkarlar Odası'nın da içinde yer aldığı 60 ortaklı TETUSA şirketince yürütülen Termal Tedavi Merkezi projesinde önemli aşama kaydettik. Aqupark'ın yanında 25 bin metrekare kapalı alanda Termal Tedavi Merkezi olacak. Bütün oteller, buradan faydalanabilecek. Çeşme'de turizmin 12 aya yayılabileceği 150 milyon liralık bir proje. Hazırladığımız proje dünya birincisi oldu. İleride sizlere bu proje ile ilgili bilgi vereceğiz. Bu proje Çeşme'nin kaderini değiştirecek" diye bilgi vererek toplantıyı sonlandırdı.  

Etiketler:
 
Ekrem Oran'dan, Kızılateş'e tam destek
 
Balbay, "Şampiyonluk ödülünü en çok engelliler hak ediyor"
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Katledilen canlar Çeşme'de de anıldı
10 Ekim 2015 tarihinde, Ankara Garı önünde katledilen 101 vatandaş, Çeşme'de ...
Çeşme'de 54 kaçak göçmen yakalandı
Çeşme'den Yunanistan'ın Sakız adasına yasa dışı yollarla kaçmaya çalışan ...
Çeşme'de altın değerinde arsalar satışta
İzmir Defterdarlığı, Çeşme'deki altın değerindeki 29 arsayı satışa çıkardı.
 
Çeşme turizmi masaya yatırılıyor
Çeşme Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) ve Çeşme Esnaf ve Sanatkarlar Odası işbirliğiyle, ...
Helikopter tespit etti, jandarma yakaladı
Çeşme körfezinde devriye görevi yapan Sahil Güvenlik Komutanlığı'na ait ...
Turizmciler, 2017 sezonunu değerlendirecek
Çeşme'deki turizmle ilgili esnaf ve otelciler, 2017 yaz sezonunu değerlendirmek ...
 
Çeşme'de 8 bin 400 kimlik değişti
Çeşme Nüfus Müdürlüğü, 2 Ocak 2017 tarihinden, bu yana 8 bin 400 kimliği yenisi ile değiştirdi.
Camiye sıçramadan söndürüldü
Dalyan yolu üzerindeki Yeni Cami'nin önünde çıkan yangın, camiye sıçramadan söndürüldü.
"Hayvanları insanlardan koruyan yasa istiyoruz"
Çeşme Alaçatı Doğa ve Hayvan Severler Derneği (ÇESAL) Başkanı Solmaz Örücü, ...
 
YAZARLAR
Atilla Köprülüoğlu
Atilla Köprülüoğlu
SİYASET VE SOSİS
Nüvit Tokdemir
Nüvit Tokdemir
Nasıl değişecek?
Okan Yüksel
Okan Yüksel
ŞUBAT'IN ÖLÜM GÜNCESİ..
Sedat Kaya
Sedat Kaya
BİR SOĞUK YEL ESER.
Levent Donduran
Levent Donduran
Türk hakemliğini bekleyen son!..
Ömer Önal
Ömer Önal
YAŞANMIŞ GERÇEK HİKAYELER
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV
Ana Sayfa Yerel Bölge Ulusal Dunya Politika Ekonomi Turizm Kültür-Sanat Sağlık Spor
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri