Ana Sayfa Yerel Bölge Ulusal Dunya Politika Ekonomi Turizm Kültür-Sanat-Magazin Sağlık Spor
Moskova'da Nazım Hikmet etkinliği yapılacak
Moskova'da Nazım Hikmet etkinliği yapılacak
Meclis Üyesi Sefer Topçu aday adaylığını açıkladı
Meclis Üyesi Sefer Topçu aday adaylığını açıkladı
2024 yılı pasaport ücretleri belli oldu!
2024 yılı pasaport ücretleri belli oldu!
Atatürk’ün en sevdiği şiir olan ”Ferda” dijital platformlarda...
Atatürk’ün en sevdiği şiir olan ”Ferda” dijital platformlarda...
TÜRK DİL DERNEĞİ'NİN KONUĞU GAZETECİ  ERÇETİNGÖZ
TÜRK DİL DERNEĞİ'NİN KONUĞU GAZETECİ ERÇETİNGÖZ
HABERLER>YEREL
30 Mayıs 2021 Pazar - 17:02

Çeşme Ak Parti’den “Neden Yıkmıyorsunuz?” tepkisi

AK Parti Çeşme İlçe Başkanı Yeliz Karataş, CHP'li Meclis üyesi Aybars Yıldırım'ın otel diye ruhsat aldığı ve , daha sonra 29 daireli apartmana çevirdiği kaçak yapı ile ilgili Çeşme Belediyesi Encümen kararı ile yıkım kararına uymayan Belediyesi'ne 'Neden yıkmıyorsunuz?"diye tepki gösterdi.

Çeşme Ak Parti’den “Neden Yıkmıyorsunuz?” tepkisi

AK Parti Çeşme İlçe Başkanı Yeliz Karataş, Çeşme Belediyesi CHP'li Meclis üyesi Aybars Yıldırım'ın otel diye ruhsat aldığı ve inşaata başladığı, daha sonra 29 daireli apartmana çevirdiği kaçak yapı ile ilgili Çeşme Belediyesi Encümen kararı ile yıkım kararına uymayan Çeşme Belediyesi'ne 'Neden yıkmıyorsunuz?' dedi.

Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran'ın ''Mezardan babam çıksa kanunsuzsa kimseyi affetmem. Hiç kimsenin kanun dışı hareketlerine benim dönemimde izin verilmedi ve verilmeyecek'' sözlerini hatırlatan Karataş, ''Başkan Oran, yaşanan kanunsuzluk karşında tavrını göstermeli, sözde kalmamalı. Çeşme Belediyesi'nin 2020 bütçesi 202 milyon olduğu ve ruhsat, imar, hukuk, mühür tanımaz Yıldırım’ın bu kaçak apartmandan elde ettiği servetin de belediye bütçesinin neredeyse 3’te 1’i olduğu düşünüldüğünde durumun vahameti daha net anlaşılıyor'' açıklamasında bulundu.
Çeşme Belediyesi CHP'li Meclis üyesi Aybars Yıldırım, İsmet İnönü Mahallesi'nde, 2 kat konut imarı bulunan alana, turizm imarından yararlanarak 6 kat izin alıp, inşaat devam ederken burasını 29 ayrı bölümden oluşan apartmana çevirdi. Çeşme Belediyesi Encümen kararı ile Çeşme Belediyesi'nce 26 Mayıs 2021 tarihinde yıkılması gereken kaçak bina yıkılmadı. Yaşanan bu gelişmeler sonrası AK Parti Çeşme İlçe Başkanı Yeliz Karataş tepki gösterdi.  

''Konu ile ilgili tüm idari kararlar alındığından ve son olarak Belediyemizce de gereğinin yapılacağı ifade edildiğinden bugüne dek sessiz kaldığımız bir konuda artık sessiz kalamıyoruz'' diye sözlerine başlayan Başkan Karataş, ''İlçemizin adının böylesi bir olayla sürekli olarak ülke gündeminde olmasından duyduğumuz rahatsızlık bizler açısından artık katlanılmaz boyutlara ulaştı.  Sadece cennet plajları, tertemiz ve dünyada eşi benzeri olmayan havası, sahip olduğu coğrafi, tarihi ve kültürel değerlerle anılmasını dilediğimiz Çeşme’mizin adı kirletiliyor. Peki ne uğruna? Konu herkesin tahmin edebileceği üzere CHP’li meclis üyesi Aybars Yıldırım'' açıklamasında bulundu. 

Otel ruhsat alıp apartmana çevirdi

Konunun geçmişini hatırlatan AK Parti Çeşme İlçe Başkanı Karataş, ''Aybars Yıldırım’ın eşi Evil Yıldırım’ın, ilçemiz İsmet İnönü Mahallesi 5528 Ada 4 Parselde kayıtlı, konut veya turizm gelişim alanında kalması nedeniyle turizm imarı bulunan bir arsası varmış. İstense burada 2 katlı olmak kaydıyla konut yapabilirdi. Bunun yerine turizm imarından yararlanılmak istenmiş. Takip ettiğimiz süreçten anladığımıza göre 30.06.2017 tarihinde toplam 889 m2 inşaat alanı için ruhsat alınmış. 2018 yılı içerisinde de, bizzat Aybars Yıldırım tarafından inşaata başlanmış.  Lakin inşaat devam ettikçe, otel yapılması kaydıyla en fazla 889 m2 kullanım izni verilen inşaatın ruhsatına aykırı olarak yapıldığını anlayan komşuları mimar meclis üyesini şikayet etmişler. Şikayetler üzerine de belediyenin yapı kontrol birimi gelip otele aykırı inşaatın yapıldığını tespit edip, 05.12.2018’de inşaatı mühürledi. 21.12.2018 tarih ve 552 sayılı Encümen Kararı ile ruhsata bağlanma imkanı bulunmayan aykırılıkların yıkımına ve idari para cezasına karar verilmiş. Ancak ne bu mühür ne de yıkım kararı, aynı zamanda imar komisyonunda da görev yapan meclis üyesi Aybars Yıldırım’ı durdurmamış. Mührü de bozup inşaata devam etmiş. Belediye yıkımı da gerçekleştirmediğinden 6 katlı ve 29 daireli apartman dikilivermiş'' şeklinde konuştu.


Aybars Yıldırım, Devlete yalan beyanda bulunmuş

''Her ne kadar ruhsat, mühür tanımaz olsa da, şikayetlerinde ısrarcı komşularının yakasından düşmeyeceğini anlayan Aybars Yıldırım, 2018 Mayıs’ında imar barışının çıkmasıyla 6 katlı apartmana yapı kayıt belgesi alıvermiş'' diyen Başkan Karataş, ''Lakin imar barışı 31 Aralık 2017’ye kadar yapılmış binalara getirilmiş bir imkan. Ben harita mühendisi veya kendisi gibi mimar değilim. Ancak uydu fotoğraflarına bakmayı da bilirim. Uydu fotoğraflarına baktığımda bu arsada 25 Mayıs 2018’e kadar hiçbir inşai faaliyet olmadığını açık bir şekilde görüyorum. Ben gördüğüm gibi elbette ki devlet de görmüş ve neticeten de Yıldırım’ın yapı kayıt belgesi, 31 Aralık 2017’den önce yapıldığı beyanıyla alınmış olduğu için olsa gerek 5 Ağustos 2019 tarihli, 68474 sayılı yazıyla iptal edilmiş. Yapı kayıt belgesinin iptal edilmesinin sonuçları herkes için aynıdır. Yapı kayıt belgesini iptal eden Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü durumu hemen belediyeye bildirip, haksız yere imar barışına sokulmuş binanın yıkılmasını ister. Maliki hakkında da 2 yıla kadar hapis cezası olan Resmi Belgenin Düzenlenmesinde Yalan Beyan Suçu’ndan cezalandırılması için suç duyurusunda bulunur. Nitekim basından edindiğim bilgilere göre Yıldırım için de aynısı olmuş ve yapı kayıt belgesi iptal olunan yapının yıkımı için Çeşme Belediye’sine yazı gönderilip, Cumhuriyet Başsavcılığı’na ihbarda bulunulmuş'' dedi.
 

Buradan kazandığı para, Çeşme Belediyesi bütçesinin üçte biri...

AK Parti Çeşme İlçe Başkanı Yeliz Karataş, ''Mühür tanımaz Aybars Yıldırım, gerçekleştirilmeyen ve belli ki hiçbir zaman gerçekleştirilmeyeceğine inandığı yıkım kararını da tanımadı ve inşaata tam gaz devam etti. Hatta hepimizi şok ederek bu 29 daireye ‘satılık’ tabelaları asıp, bu daireleri satmaya başladı. Çeşitli haber kaynaklarında dile getirildiğine göre Yıldırım 75 milyonluk bir servet kazandı. Böyle yazınca dile kolay geliyor da, koskoca Çeşme Belediyesi’nin 2020 yılı bütçesinin 202 milyon olduğu ve ruhsat, imar, hukuk, mühür tanımaz Yıldırım’ın bu kaçak apartmandan elde ettiği servetin de belediye bütçesinin neredeyse 3’te 1’i olduğu düşünüldüğünde durumun vahameti daha net anlaşılıyor'' diyerek tepki gösterdi.

Yıkım kararının üstünden 29 ay geçtikten sonra, 29 dairelik apartmandaki imara aykırılıkların iş programına alındığı ve 26 Mayıs 2021 Çarşamba günü saat 10:00’da yıkılacağının duyurulduğunu belirten Başkan Karataş, ''Tüm Çeşme halkı 'tamam' dedi. Artık hak ve adalet yerini bulacak. 26 Mayıs Çarşamba günü halkın gözü kulağı Yıldırım’ın kaçak binasındaydı. Saatler 10 oldu, 11 oldu, 17 oldu... Gün bitti ama yıkım yine gerçekleşmedi. Bu nasıl olabilirdi? Çarşamba gününden bu tarafa yapılan haberlere göre Çeşme Belediyesi gazetecilerin yıkımın neden gerçekleşmediği sorularına yanıt vermemiş.

Yıldırım, İzmir 2. İdare Mahkemesi’nin 2021/631 E sayılı dosyası üzerinden yürütmenin durdurulması talebiyle bir iptal davası açmış ve mahkeme yürütmenin durdurulması talebiyle ilgili henüz bir karar vermemiş. Diğer taraftan Çeşme Kaymakamlığı’na verilen yanıt ise bambaşka ve kanaatimizce gerçekten de gülünç. Çeşme Belediyesi, yıkım esnasında iş makinelerince kullanılması gereken yan parselin sahiplerinden henüz izin almadığı için yıkımı gerçekleştirmemiş''

diyerek tepkisini dile getirdi.

AK Parti Çeşme  Karataş, ''Seçimden hemen önce, meclis listenizi İlçe Seçim Kurulu’na teslim ettikten sonra verdiğiniz beyanatta 'Çeşme için özveriyle çalışacak dinamik bir Meclis kadrosu kurduk.' demiştiniz. Şimdi bir meclis üyenizin dinamizmini, Çeşme için değil, şahsi çıkarları için kullanmasıyla sizin de müteessir olduğunuzu düşünüyorum. Ama ortada bir gerçek var; Aybars Yıldırım projesine aykırı bir inşaata başladı. Durum fark edilince inşaat mühürlenip yıkımına karar verildi. Lakin belli ki yıkımın gerçekleşmemesinden cesaret alan Aybars Yıldırım, mührü de bozarak inşaata devam etti. Sonra hata yaptığını kabul etti ama 'Tadilat projesi yapıyorum' diyerek halkın aklıyla resmen alay etti. Zira mimar olduğu ve hele ki kaç dönemdir imar komisyonunda görev alan biri olduğu için en iyi kendisinin bileceği üzere çekme mesafelerine uyulmayan böyle bir bina tadilatla ruhsatına uygun hale getirilemez. Muhakkak yıkımı gerekir.
Dairelerin satışa çıkarılmasının mağduriyet doğuracak. Hadi inşaata devam etmiş olmasını geçelim, bari bu 29 dairenin satışına geçmeseydi. Bu dairelerden kaçı satıldı bilmiyoruz ama belki de imar komisyonunda da görev yapan bir mimar meclis üyesi olduğu için hiçbir sıkıntı yaşamayacaklarını düşünerek kendisinden daire satın alan vatandaşlar ne olacak? Bir tarafta belli ki meclis üyesi olması nedeniyle Aybars Yıldırım’ı korurken, diğer tarafta artık kaçı satıldıysa bu daireleri almakla mağdur olan kişileri hiç düşündünüz mü? Yıkım zamanında gerçekleşmiş olsaydı hiç kimse mağdur olmayacaktı'' dedi. 
 

Yıkım geciktirilmemeli
Yıkımı daha fazla geciktirilmemesi gerektiğini belirten AK Parti Çeşme İlçe Başkanı Yeliz Karataş, ''Yıkım kararı 21 Aralık 2018’de verildi. Bundan tam 29 ay önce. Gerekli her şey önceden hazır olması lazımdı.  Zamanında tüm bu olan biteni 'sadece imar kirliliği' olarak tanımlayan ve mazur görülmesi gerektiğini ifade eden Aybars Yıldırım’ın tersine, 'Çeşme kirliliğine' tahammülümüz yoktur. Zira bizim için esas mevzu Çeşme’dir. Gerisi her daim teferruat olarak kalacaktır.
Meclis üyeliğinden istifası halkın beklentileri arasında...

CHP'li Meclis üyesi Aybars Yıldırım'a seslenen AK Partili Karataş, ''Yaklaşık 2,5 yıldır gündeme sürekli olarak geldiğiniz bu konu hiç de yakışık değil. CHP Gruplarınca hem büyükşehirde hem ilçede komisyonlara teklif edilmiş ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde Kentsel Dönüşüm Komisyonu ile Sokak Hayvanlarını Koruma Komisyonu’na, Çeşme Belediye’sinde ise Türkiye Belediyeler Birliği ile Çeşme-Alaçatı Turizm Altyapı Hizmetleri Birliği üyeliğine seçilmiş ve Çeşme Belediye Başkanı 1. Vekilliğine teklif edilmiş olmanız sizi yanıltmasın. Bu konu nedeniyle halk nezdindeki itibarınız, siyaseten yandaşlarınızın sizi görevlere getirmesiyle korunamayacak denli sarsılmıştır. Sokaklarda konuşulup tarafımıza gelen duyumlara göre binanın yıkımı kadar şahsınızın meclis üyeliğinden istifası da halkın beklentileri arasındadır'' diyerek sözlerini tamamladı.

Etiketler:
 
Karaburun’da hayalet ağlar temizlendi
 
Amadolu Efes Avrupa'nın en büyüğü
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Alaçatı’ya Organik Gübre Üretim Tesisi!
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Alaçatı’da "biyoreaktör sistemleri ile katı ...
Gençlik, 102. Yıldır ATA’sının izinde
19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, Çeşme'nin Alaçatı Mahallesi'nde, ...
ÇKDD’den19 Mayıs mesajı
Çeşme Kadın Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri, 19 Mayıs Gençlik ...
 
Çeşme Emniyeti’nden ‘Tam Kapanma’ raporu!
Çeşme İlçe Emniyet Müdürlüğü, ‘Tam Kapanma’ tarikleri olan 28 Nisan 2021 ...
Çeşme’de isyan ettiren su kesintisi
Çeşme’nin en büyük mahallelerinden biri olan Musalla mahallesi’nde yaşanan ...
ÇKDD’den anlamlı ziyaret!
Çeşme Kadın Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri, Dünya Hemşireler ...
 
Çeşme'de Bir İlk; Domates Fidesi İhracatı
Bugün Çeşme'den yaklaşık 500 bin adet armut tipi domates fidesi Bulgaristan'a ...
ÇKDD’den Anneler Günü mesajı
Çeşme Kadın Dayanışma Derneği, Anneler Günü nedeniyle bir yazılı mesaj ...
İzmir B.B'den Çeşme'de yoğun ilaçlama
Kent genelinde haşere mücadelesine yönelik çalışmalarını sürdüren İzmir ...
 
YAZARLAR
Atilla Köprülüoğlu
Atilla Köprülüoğlu
EROL GÜNAYDIN 91 YAŞINDA...
İbrahim Aktaş
İbrahim Aktaş
Süper Kupa’nın Zamanı
Nüvit Tokdemir
Nüvit Tokdemir
Bayram gazetecinin neyine!
Okan Yüksel
Okan Yüksel
"ANADOLU ROCK OZANI" CEM KARACA 79 YAŞINDA...
Dr.Ahmet Güler
Dr.Ahmet Güler
Lal Denizli Çeşme Belediye başkanlığını devir aldı.
Sedat Kaya
Sedat Kaya
SICAK VE ŞEFKATLİ BİR EL TÜRKİYE HARİTASINI OKŞADI..."
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV
Ana Sayfa Yerel Bölge Ulusal Dunya Politika Ekonomi Turizm Kültür-Sanat-Magazin Sağlık Spor
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri